DÜSÜNCELERIMI EN GÜZEL KALEMIM ANLATIR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DÜSÜNCELERIMI EN GÜZEL KALEMIM ANLATIR

SIIRLI DAKIKALARDA BULUSMAK DILEGIYLE

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir?

2 posters
YazarMesaj
KIRGIN~~MELEK
prenses
prenses
KIRGIN~~MELEK

Kadın

Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir? Empty
MesajKonu: Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir?   Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir? Icon_minitimePtsi Şub. 23, 2009 10:49 pm

Soru
Haberiniz olsun bana kitap (Kur’ân) bir de onunla beraber onun kadarı verildi. Uyanık olun! Çok sürmez tok mağrurun biri tahtına kurularak der ki “Size lazım olan yalnız bu Kur’ân’dır onda helalden neyi buldunuzsa onu helâl bilin. Haramdan neyi görürseniz onu da haram olarak tanıyın!” şüphesiz ki Resulullah’ın haram kıldığı şeyler (hükümde) Allah’ın haram kıldığı şeyler gibidir. ...” (Ebu Davud- Tirmizi) Bunu nasıl yorumlayabiliriz?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (s.a.m) şöyle buyurmuştur: "Şunu iyi biliniz ki bana Kur'an-ı Kerim ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir. Dikkatli olun koltuğuna kurulan tok bir adamın size: Sadece şu Kur'an lazımdır, onda bulduğunuz helali helal, haramı da haram kabul ediniz yeter, diyeceği günler yakındır..." Ebu Davud, Sünnet, 6, İmare 33; Tirmizi, İlim 10)

Bu Hadis, "Kuran bize yeter" diyerek Peygamber Efendimizin yaşantısını ve açıklamalarını yok sayanlara verilen bir ikaz ve uyarıdır. Bu durum, aynı zamanda bir mucizedir. Çünkü Peygamber Efendimizin haber verdiği gibi tarihte ve günümüzde bunu iddia edenler çıkmıştır.

Allah’ü Teala şöyle buyuruyor: “... O (Resul) onlara iyiliği emreder, onları kötülükten nehyeder, onlara iyi ve temiz olan şeyleri helal, kötü ve pis olan şeyleri de haram kılar....”( A’raf, 157) “...Allah’ın ve Rasülünün haram kıldığını haram saymayanlarla ...savaşın.”( Tevbe, 29)

Allah bu ve benzeri ayetlerde, Hz. Peygamber (a.s.m)’e haram ve helal koyma yetkisi verdiğini açıkça belirtiyor. Özellikle ikinci ayette Allah Teala kendi ismi yanında Hz. Peygamber (a.s.m)ın da ismini zikretmesi, yapılacak bütün te’villerin yolunu kapatıyor. Şayet Allah’ın yasakladığı Peygamberin de yasaklamasına şart kılınsa, haşa Resul de beraber olarak yasaklarlarsa diye anlaşılsa bu manasız olur. Tersi olsa, Resulün yasakladığını Allah’ta sarahaten yasaklaması lazım dense bu da anlamsız olur. Şu halde her ikisinin haram ve helal koyma yetkisiyle belirtilmesi daha ziyade Hz. Peygamberin (a.s.m) görevine yönelik bir emirdir. Bu açıdan Hz. Peygamberin bütün emir ve yasakları bu ayetin bir açılımı ve tayyibat olanları emretmesi, habais olanları da yasaklaması demektir.

Şimdi, Allahü Teala, Hz. Peygamber’e en üst seviye olan haram ve helal koyma yetkisi verdiğine göre, O’nun (a.s.) bunun altındaki vacip mekruh, adab gibi konularda öncelikle söz sahibi olduğunun açık göstergesidir.

İşte Peygamber Efendimiz (a.s.m) “Kur'an-ı Kerim ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir” sözüyle kendisine verilen yetkiyi ve dindeki konumunu bildirmektedir.
**Admin**
Admin
Admin
**Admin**

Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir? Empty
MesajKonu: Geri: Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir?   Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir? Icon_minitimePtsi Şub. 23, 2009 10:55 pm

saol melekkk sen işinin hakkını veriyosun gerçektenn
http://siirlidakikalar.tr.gg
KIRGIN~~MELEK
prenses
prenses
KIRGIN~~MELEK

Kadın

MesajKonu: Geri: Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir?   Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir? Icon_minitimePerş. Şub. 26, 2009 9:15 am

SAGOL FERHATTT mavi gül

Bana Kur'an ile birlikte onun bir benzeri de verilmiştir" hadisi ne demektir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hayata Cezasını "" Gülüşünle "" Öde
» BANA SARIL BABA (BABA)